Composition

Ministers designated by their governments, or their respective representatives

Missions

Formulating ICESCO’s general policy and overseeing its work

Periodicity

One regular session every three years

Sessions

Third Extraordinary Session

President : Dr Ali Zeidan Abu Zuhri

Third Extraordinary Session

President : Dr Ali Zeidan Abu Zuhri

  • King Abdullah Economic City, Kingdom of Saudi Arabia
  • 9-10 May 2019
More More More
The 13th session

President : H. E. Mr. Mahmoud Ismail

The 13th session

President : H. E. Mr. Mahmoud Ismail

  • Rabat، Kingdom of Morocco
  • 11-12 October 2018
More More More
The 12th session

President : Dr Abulfas Garayev

The 12th session

President : Dr Abulfas Garayev

  • Baku، Repubic of Azerbaijan
  • 26-27 November 2015
More More More
The 11th session

President : Dr Khaled Al-Anqary

The 11th session

President : Dr Khaled Al-Anqary

  • Riyadh ، Kingdom of Saudi Arabia
  • 1-2 December 2012
More More More
The 10th session

President : Dr Hatem Ben Salem

The 10th session

President : Dr Hatem Ben Salem

  • Tunis، Republic of Tunisia
  • 2-3 July 2009
More More More
The 9th session

President : Dr. Habib El Malki

The 9th session

President : Dr. Habib El Malki

  • Rabat, Kingdom of Morocco
  • 8-10 December 2006
More More More
The 8th session

President : Dr. Morteza Haji

The 8th session

President : Dr. Morteza Haji

  • Teheran, Islamic Republic of Iran
  • 27-29 December 2003
More More More
The 7th session

President : Dr. Najib Zerouali Ouariti

The 7th session

President : Dr. Najib Zerouali Ouariti

  • Rabat, Kingdom of Morocco
  • 22-24 November 2000
More More More
The 6th session

President : Dr. Khaled Bin Muhammad Lankari

The 6th session

President : Dr. Khaled Bin Muhammad Lankari

  • Riyadh, Kingdom of Saudi Arabia
  • 6-8 December 1997
More More More
The 5th session

President : Mr. Muhammad Ghassan Halabi

The 5th session

President : Mr. Muhammad Ghassan Halabi

  • Damascus, Syrian Arab Republic
  • 27-30 November 1994
More More More
The 4th session

President : Dr. Taieb Chkili

The 4th session

President : Dr. Taieb Chkili

  • Rabat, Kingdom of Morocco
  • 28-30 November 1991
More More More
Second Extraordinary session

President :

Second Extraordinary session

President :

  • Jomtien, Thailand
  • 5-9 March 1990
More More More
The 3rd session

President : Dr. Duqan Al-Hindaoui

The 3rd session

President : Dr. Duqan Al-Hindaoui

  • Amman, Hashemite Kingdom of Jordan
  • 12-15 November 1988
More More More
First Extraordinary Session

President :

First Extraordinary Session

President :

  • Rabat, Kingdom of Morocco
  • 27-29 October 1986
More More More
The 2nd session

President : Mr. Maya Mohamed Yasin Khan Watu

The 2nd session

President : Mr. Maya Mohamed Yasin Khan Watu

  • Islamabad, Islamic Republic of Pakistan
  • 3-5 September 1985
More More More
The 1st session

President : Dr. Azeddine Laraki

The 1st session

President : Dr. Azeddine Laraki

  • Casablanca, Kingdom of Morocco
  • 7- 9 June 1983
More More More
X
Skip to content